Pitagorina teorema 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 17 | Nivo: Visoka tehnička škola

Sadržaj
Uvod…………………………………………………………………………………..… 3
Biografski podaci…………………………………………………………………………4
Pitagorina teorema………………………………………………………………………..6
Euklidov dokaz…………………………………………………………………………...8
Dokaz po Bhaskari………………………………………………………………………..9
Dokaz po Simpsonu……………………………………………………………………...10
Uopštenje Pitagorine teoreme……………………………………………………………11
Zlatni presek……………………………………………………………………………...14
Teorija obrnuta Pitagorinoj………………………………………………………………15
Umesto zaključka………………………………………………………………………...17
Literatura…………………………………………………………………………………18
Uvod
Legenda o Pitagori tako je mnogo veličana i ukrašavana,njegovo ime povezano sa toliko poduhvata i konretnih otkrića,sa bezbroj mističkih verovanja,da sve navodi na pitanje da li iza te legende stoji istorija,da li je ta ličnost opsenara,matematičara i političkog reformatora stvarno postojala.Srećom odgovor je potvrdan;život istorijskog Pitagore može da se očisti od legende ispletene oko njegovog imena i pojavljuje se ličnost koja je za razvoj čovečanstva,naročito zapadnog,isto toliko uticajna i važna koliko su to za etički i kulturni razvitak stare Azije bili njegovi slavni savremenici Buda, Konfučije, Lao-Ce koji su takođe plovili između istorije i legende.
Za Pitagoru se može reći da je jedan od ne tako retkih spojeva između proročke orjentisanosti i naučne radoznalosti. Obično se pretpostavlja da su ljudi koji se bave naučnim istraživanjima po pravilu imuni prema sklonosti ka proročkoj delatnosti. Međutim, to dosta rašireno uverenje ne odgovara činjenicama. Bilo je dosta poklapanja naučne i proročke vokacije. Jedno od takvih i jedno od najstarijih nalazimo u Pitagori.
Biografski podaci
Uprkos mnogim protivrečnostima u njegovim biografskim podacima, poznato je da je rodjen 582. godine pre nove ere na ostrvu Samos kraj Mileta, na Egejskom moru, kao sin pečatoresca Мnesarha, a umro je u Krotoni, na krajnjem jugu Italije. Pitagora je imao osamnaest godina kad je učestvovao na Olimpijskim igrama gde je odneo sve nagrade u pesničenju. Posle pobede, odlučio je da putuje. U obližnoj Joniji proveo je nekoliko godina kod Talesa i Anaksimandra, njegovog učenika. Zatim je boravio u Siriji kod feničanskih mudraca koji su ga koji su ga uputili u misterije Biblosa, a potom na brdu Karmel u današnjem Libanu.
Odande je otišao u Egipat i tamo ostao dvadeset godina. Za to vreme je naučio egipatski jezik i stekao znanja egipatskih sveštenika. Legenda kaže da je napravio tri srebrna krila, kao poklon od tri sveštenika, oni su ga pustili u njihova svetilišta, gde su mu ispričali sve božanske tajne. Međutim, Persijanci osvajaju zemlju i njega kao zatočenika odvode u Vavilon. On i tamo ne gubi vreme. Tokom dvanaest godina provedenih u mesopotamskoj prestonici, stiče ogromno znanje vavilonskih pisara i magova, pa se bogat iskustvima i razborom vraća na Samos koji je napustio četrdeset godina ranije.
Vrativši se u svoju domovinu, zatiče je pod vlašću tiranina Polikrata i ponovo odlazi, ovoga puta prema zapadu, na obale Velike Grčke. Iskrcava se u grad Sibaris, na jugu Italije, ali Pitagora odlazi da se skrasi u susednom mestu Krotonu. Tu je osnovao svoju ''školu''. U ovom gradu su Pitagoru i njegove sledbenike veoma poštovali i tu će napisati ustav za sve italske Grke. Grad Kroton se kasnije, kao većina polisa iz Pitagorejskog saveza, raspao zbog unutrašnjih borbi za vlast.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!